Lipnik: dzielnica zielona czy przemysłowa?

Myśląc o nadchodzącym 2017 roku pragniemy zwrócić Państwa uwagę na ważne pytanie o przyszłość naszej dzielnicy. To, wydaje się retoryczne, pytanie o charakter dzielnicy Lipnik musimy zadać sobie po raz kolejny: 
- „zielona dzielnica”, podgórskie, miejsce z przeznaczeniem głównie na domy i turystykę, czy
- strefa dla wysoce szkodliwego przemysłu, którego negatywne skutki wykluczają zabezpieczenie terenów gdzie są i mogą być domy oraz od zawsze była przyroda i turystyka.

Wydaje się, że odpowiedź z punktu widzenia logicznego, ekonomicznego i nawet strategicznego dla miasta Bielska-Białej jest oczywista: czyli „Lipnik w zgodzie z naturą ma być zieloną dzielnicą”.

Niestety propozycje zmian otrzymane od Urzędu Miasta, w jaki sposób mają oni zamiar poprawić miejscowy plan z 2012 roku budzą coraz większy niepokój. Dlatego ponownie pragniemy poinformować mieszkańców Bielska-Białej, że problem stworzenia uciążliwej pod względem hałasu, pyłu czy toksyn w Lipniku, jest nadal nierozwiązany.

Faktem jest, że Urząd Miasta podjął prace nad zmianą planu i jeszcze nie zakończył tej procedury. Jednak jeżeli nie zostaną zmodyfikowane założenia tego planu naprawczego, może on w efekcie doprowadzić wręcz do jeszcze większej degradacji tej części miasta. Szczegóły sytuacji przypominamy w prezentacji którą można pobrać tutaj.

W ramach poparcia sprzeciwu dla strefy wypowiedzieli się już przedstawiciele parlamentu, wójt gminy Kozy. Interweniują Radni. Na ostatniej sesji  RM, w ramach przedstawienia naszych obaw wystąpiła mieszkanka z sąsiedztwa planowanej strefy. Poniżej załączamy pliki z głosem mieszkańców oraz ostatnie interwencje

 

  1. Sesja RM - mieszkanka Lipnika - pobierz tutaj
  2. Senator Andrzej Kamiński – pobierz tutaj
  3. Poseł Stanisław Szwed – pobierz tutaj
  4. Poseł Grzegorz Puda – pobierz tutaj
  5. Wójt gminy Kozy p. Krzysztof Fiałkowski – pobierz tutaj
  6. Interpelacja Barbary Waluś dot. ekspertyz odszkodowań pobierz tutaj
  7. Interpelacja Małgorzaty Zarębskiej dot. zaskarżenia planu do WSA pobierz tutaj i tutaj

logo ro lipnik white

Dane kontaktowe

Rada Osiedla Lipnik

Bielsko-Biała, ul. Podgórna 29

  • dummy ro.lipnik@gmail.com

Newsletter

Zapisz się do newslettera jeżeli chcesz być na bieżąco informowany o nowościach.

Search