Do przedszkola dwukrotnie dalej? - temat z zebrania sprawozdawczego

Nowa lokalizacja przedszkola w Lipniku to jedna z głównych potrzeb mieszkańców. Przypominamy, że podczas zebrania sprawozdawczego wreszcie w 2015 roku, z-ca prezydenta W.Jędrusiński, zapewniał, że do dwóch lat powstanie przedszkole dla lipniczan. Miało to być przeniesienie siedziby z ul. Krakowskiej, które dotąd obejmowało nasz rejon. Mija trzeci rok, a przedszkola nie widać. Konkretną wiadomość miał nam przedstawić tym razem z-ca prezydenta P. Kamiński. I faktycznie na zebraniu sprawozdawczym w marcu 2018, wyraźnie zadowolony z siebie urzędnik, przedstawił informację o stanie zaawansowania przebudowy przedszkola pod adresem Lipnicka 34. Może i nazwa wydaje się bliska ale lokalizacja to już nie bardzo, gdyż obiekt ten jest usytuowany ponad 6 km od mieszkańców naszej dzielnicy – to niemal przy Żywieckiej(!?). To nawet dalej niż alternatywne przedszkole nr 17 przy Lipnickiej, które już jest poza naszym rejonem. Tak więc równie dobrze można opowiadać o potencjalnej budowie przedszkola w Wapienicy czy Kamienicy – to również nie jest lokalizacja dla mieszkańców Lipnika. Maximum ustawowe to odległości zamieszkania przedszkolaka od przedszkola nie większa niż 3 km. (Ustawa o systemie oświaty art.14a,pkt. 2. Sieć publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych wraz z publicznymi innymi formami wychowania przedszkolnego powinna zapewniać wszystkim dzieciom pięcioletnim zamieszkałym na obszarze gminy możliwość spełniania obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3. Droga dziecka pięcioletniego z domu do najbliższego publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub do publicznej innej formy wychowania przedszkolnego nie powinna przekraczać 3 km.)

Dla zobrazowania sytuacji, podajemy odległości granicznych punktów naszego rejonu do zaproponowanej  przez ratusz lokalizacji przy ul. Lipnickiej 34:

6,5 km od Krańcowej/Przelotnej

6 km - Kapitańskiej

6 km - Wróblowickiej

4,2 km - Leśnej

4,0 km - ks. Brzóski 157

Dwukrotnie dalsza droga to nie jest rozwiązanie jakiego się spodziewaliśmy. Dlatego nowa lokalizacja przedszkola dla naszej dzielnicy nadal jest problemem wymagającym rozwiązania. Po dyskusji na zebraniu sprawozdawczym, czekamy na właściwszą propozycję od urzędu.

 

 

logo ro lipnik white

Dane kontaktowe

Rada Osiedla Lipnik

Bielsko-Biała, ul. Podgórna 29

  • dummy ro.lipnik@gmail.com

Newsletter

Zapisz się do newslettera jeżeli chcesz być na bieżąco informowany o nowościach.

Search