Zagrożone projekty BO - otwarte spotkanie 18.01

Zaistniały poważne przesłanki wskazujące na zagrożenie realizacji projektów Budżetu Obywatelskiego na rok 2017 oraz złamanie idei partycypowania mieszkańców we współdecydowaniu o wydatkach miejskich, pragniemy dokładniej przyjrzeć się niepokojącej sytuacji. W związku z tym, jako osoby wspierające inicjatywy Budżetu Obywatelskiego chcielibyśmy w gronie osób najbardziej zaangażowanych, tj autorów projektów a także innych osób społecznie związanych z tą inicjatywą przeanalizować problem na specjalnym spotkaniu zwołanym w trybie pilnym przez samych autorów projektów. 
​S​potkanie odbędzie się w dniu 18 stycznia 2018 (czwartek) o godzinie 18:00, w ​Domu Kultury Lipnik​ przy ul Podgórnej 29​.​

​Więcej o spotkaniu w poniższym zaproszeniu.​

Tak na pierwszy rzut oka sytuacja jest bardzo mętna i niejednoznaczna, a wygląda mniej więcej tak:

  • nadal mamy niezrealizowane 3 projekty z BO2016
  • wg odpowiedzi z UM nadal nie zrealizowano aż 9 projektów z BO2017 - z czego tylko 3 mają obecnie zapewnione finansowanie w roku 2018! (więcej tutaj)
  • co do 19 projektów z BO2017 nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy zostały wykonane (?)

Szanowni Państwo

Budżet Obywatelski to inicjatywa mająca na celu aktywizację społeczeństwa. „Aktywni mają głos” tak brzmi hasło, które pojawia się zawsze wtedy, kiedy mowa o Budżecie Obywatelskim. Po ogłoszeniu tej inicjatywy w 2014 roku stała się rzecz niesłychana. Okazało się, że społeczeństwo chce mieć swój głos. Fakt, że początkowo słychać było głosy niedowierzania, mówiono, że takich głosowań jest dużo i nie wiadomo kto wygrywa. W zasadzie domniemywano, że pewnie nikt. Jednak z każdy zrealizowanym projektem mieszkańcy Bielska-Białej budowali wiarę w Budżet Obywatelski. Nabierali przekonania, że ich głos ma znaczenie. I tak oto wykiełkowało ziarno społeczeństwa obywatelskiego. Doskonałym posunięciem Urzędu Miasta był podział budżetów na osiedla. Mieszkańcy mogli realnie budować własne lokalne ojczyzny.

To co mogliśmy obserwować w trakcie głosowania napawało optymizmem. Społecznie, bezinteresownie i z sercem do działania wyłaniali się wolontariusze dla projektów, którzy zachęcali do głosowania. Autorzy coraz śmielej inwestowali w działania promocyjne ulotki, plakaty nawet kampanie internetowe. Podczas każdej edycji rozmach tej jakże zdrowej konkurencji rósł, a nagrodą była realizacja zwycięskich projektów. Fantastycznie było obserwować relacje z otwarcia kolejnych zrealizowanych zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego. Radość, uśmiechy duma i nagroda za bezinteresowną pracę wypełniały przestrzeń.

Ostatnie odpowiedzi Urzędu Miasta informujące, iż projekty, które wygrały w głosowaniach nie będą realizowane powodują duży niepokój i ogromną obawę o to, iż idea Budżetu Obywatelskiego zostanie zniszczona. Skala niezrealizowanych projektów wydaje się być spora, co implikuje pytania, a także pojawiają się niejasności.

W związku z tym w imieniu grona zaniepokojonego sytuacją zapraszam na specjalne spotkanie w domu Kultury Lipnik w dniu 18 stycznia 2018 (czwartek) o godzinie 18:00 wszystkich autorów projektów tych zrealizowanych oraz tych których realizacji nie dokonał jeszcze Urząd Miejski, a także osób zainteresowanych BO. Celem spotkania jest wymiana doświadczeń i postawienie pytań. O odpowiedź będziemy prosić osoby odpowiedzialne za Budżet Obywatelski w Bielsku-Białej. Chcąc rzetelnie rozeznać temat zależy nam na udziale osób, które zgłaszały projekty i miały kontakt z Urzędem Miejskim w sprawach realizacji.

Zbierzemy nasze doświadczenia, aby monitorować proces związany z Budżetem Obywatelskim. Chcemy dokonać wszelkich starań, aby to ziarno aktywności i zaangażowania społecznego, które wykiełkowało, nie zostało zdeptane.

Serdecznie zapraszamy, wszak Aktywni mają głos!

Joanna Łoboz – autor projektów BO

Bielsko-Biała, 10.01.2018

 

Kontakt w sprawie spotkania:

 

Renata Lejawka, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., t. 692 711 751

logo ro lipnik white

Dane kontaktowe

Rada Osiedla Lipnik

Bielsko-Biała, ul. Podgórna 29

  • dummy ro.lipnik@gmail.com

Newsletter

Zapisz się do newslettera jeżeli chcesz być na bieżąco informowany o nowościach.

Search