KONCERT NA 100 LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Orkiestra Dęta w Lipniku wystąpiła w Domu Kultury z koncertem na 100 lecie odzyskania niepodległości. 100 lat i ponad 100 minut wzruszających dźwięków ujmujących za serca. 

Ze świętem 11 listopada - Święto odzyskania Niepodległości, kojarzy się niezmiennie od 100 lat osoba Józefa Piłsudskiego. W październiku 1918 r. rozpoczął się proces wyzwalania ziem ojczystych spod zaborów. Powstało kilka ośrodków władzy. Potrzebny był człowiek, który potrafiłby je zjednoczyć i stworzyć jeden,centralny rząd i tą osobą był właśnie Józef Piłsudski. 

Nam Lipniczanom osoba Józefa Piłsudskiego dodatkowo kojarzy się i kojarzyć będzie z Gimnazjum nr 4 w Lipniku, które nosiło imię tego wielce zasłużonego Polaka, a jeszcze bardziej chyba z osobą nieodżałowanego naszego kolegi, dla niektórych z Rady Osiedla przyjaciela, Dyrektora tego Gimnazjum, zasłużonego Lipniczanina, gorącego patrioty, Dyrektora Romana Kubicy. Wszyscy pamiętamy o wielkim portrecie Józefa Piłsudskiego w jego gabinecie dyrektora szkoły. Józef Piłsudski był bardzo ważną postacią dla Romana, o czym także wszyscy wiemy. Romek odszedł, jakże przedwcześnie, prawie dokładnie rok temu, w dniu 7 listopada 2017 roku. Minęła więc właśnie 1 rocznica jego śmierci. 

Gdyby żył zapewne czynnie uczestniczyłby w tychże uroczystościach, dyrygując swoją ukochaną Orkiestrą. 

Wymiar zagranych utworów dla starszych ma zupełnie inne znaczenie niż dla młodych, ale potwierdziło się, iż muzyka łączy pokolenia. Na widowni zasiedli i młodsi, i starsi. Piękno w kulturze polega na tym, że możemy się uczyć od siebie nawzajem. Cieszy nas ogromnie, że Dom Kultury w Lipniku to po raz kolejny miejsce, w którym mogliśmy się spotkać.

logo ro lipnik white

Dane kontaktowe

Rada Osiedla Lipnik

Bielsko-Biała, ul. Podgórna 29

  • dummy ro.lipnik@gmail.com

Newsletter

Zapisz się do newslettera jeżeli chcesz być na bieżąco informowany o nowościach.

Search